Eddig ilyen világgazdasági helyzetet háború nélkül nem tudtak megoldani
10 éve reménytelenül gyenge állapotban van a világgazdaság. A könnyen bevethető eszközöket már ellőtték, így most bonyolultabb, vagy kockázatosabb megoldások következhetnek.
10 éve reménytelenül gyenge állapotban van a világgazdaság. A könnyen bevethető eszközöket már ellőtték, így most bonyolultabb, vagy kockázatosabb megoldások következhetnek.
Kedden két és fél éves mélypontot ütött meg a forint euróval szembeni árfolyama, aztán szerdán folytatódott a gyengülés. A 317 forint fölé kúszó árfolyamnál csak egyszer volt rosszabb a helyzet: 2012 első hetében, akkor 324 forintot is kellett adni egy euróért. Mi áll a háttérben, mi mozgatta be a forintot? Ezentúl ennyi lesz az euró? Hoz ez drágulást?
Itt a vége a jegybank kamatcsökkentési ciklusának – jelentette be Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Ezzel egy majdnem kétéves periódus szakad meg, melynek során csaknem 5 százalékpontot faragtak le az alapkamatból, ráadásul arra sem volt példa a rendszerváltás utáni Magyarországon, hogy minden hónapban vágjanak. De miért álltak meg Matolcsyék, és miért most? Miért is nagy szám a mostani bejelentés? Mi lesz az Ön pénzével? Elmagyarázzuk.
Japán megteheti, hogy fenntartja az extra laza monetáris politikát, az USA viszont nagyon nem.
Nem azt szeretnénk mondani, hogy megtaláltuk a “lett receptet”, de ha valaki megkérdezi tőlünk, hogyan csináltuk, szívesen megosztjuk véleményünket - fejtette ki Ilmars Rimsevics az idei év elején az eurózóna tagjává lett Lettország jegybankjának elnöke a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szervezett Lámfalussy Lectures Konferencián. A jegybankelnök szerint számukra egyértelmű volt az eurózóna tagság, emellett alaposan megvizsgálták, hogy "milyen hajóra szálltak fel".
Barack Obama amerikai elnök helyi idő szerint délután három órakor jelenti be a Fehér Házban, hogy Janet Yellent, az amerikai jegybank jelenlegi alelnökét jelöli a szervezet élére a következő négy évre. Nő még soha nem töltött be ilyen magas posztot az Egyesült Államokban, az új elnöknek ugyanakkor meg kell majd küzdeni saját monetáris politikai örökségével is.
A pénzvilág és a világ legbefolyásosabb kormányfői is mind Ben Bernanke, az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed elnökének szerdai szavait várják. A magyar idő szerint esti sajtótájékoztatón döntés születhet az amerikai jegybank monetáris élénkítésének visszafogásáról. A pénznyomda visszafogása a világ összes gazdaságára komoly hatással bír. Megélénkülő gazdasági növekedéseket foghat vissza, a feltörekvő országok komolyan megüthetik a bokájukat. Magyarországon ugyanakkor a belső folyamatok is sokat nyomnak a latban.
Az Európai Központi Bank kormányzótanácsa nem változtatott az euróövezeti alapkamat rekordalacsony, 0,5 százalékos szintjén csütörtöki kamatdöntő ülésén. A döntés indoklásában az EKB elnöke a laza monetáris politika folytatását helyezte kilátásba. A döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak.
A túlzott jegybanki likviditás veszélyeire figyelmeztetett Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter csütörtökön Berlinben, a WDR-Europaforum konferencián – írja a német Focus Online hírportál.